بهترین هدیه برای کودکان: هیزم شکنی که جنگلبان شد!

روی جلد کتاب

    همیشه گفته‌ام که یکی از مؤثرترین و در عین حال ساده‌ترین و کم‌خرج‌ترین روش‌هایی که می‌تواند به بهبود وضعیت محیط زیست در هر کشوری بیانجامد، آن است که آموزش جذاب و هدفمند گرایه‌های محیط زیستی را به مقاطع دبستان و پیش دبستانی گسترش دهیم. تجربه موفقیت آمیز سه ساله دبستانفرزندم در تهران – فرهنگ سعادت – گواه همین واقعیت است که امیدوارم روزی در سطح همه‌ی دبستان‌های همه‌شهرهای ایران تعمیم یابد.

    در این میان، یکی دیگر از ابزارهای مفید، تشویق نویسندگان توانا به آفرینش آثاری با مضامین محیط زیستی برای کودکان و نوجوانان است. یادم هست، چندی پیش چند داستان کوتاه از خانم مه لقا کاشفی – از اعضای جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست – را مطالعه کردم؛ داستان‌هایی به غایت اثرگذار و جذاب که دربردارنده‌ی محتوایی غنی از مضامین و پیام‌های محیط زیستی هم بود؛ اما متأسفانه کمتر ناشری هنوز به خود این جرأت را می‌دهد تا با حمایت از انتشار چنین آثاری، برگی زرین از آینده سبز وطن را به نام خود جاودانه سازد.

    امروز اما می‌خواهم، کتابی با عنوان “هیزم شکنی که جنگلبان شد” را معرفی کنم که به قلم سرکار خانم آزیتا پایگانی صومعه سرایی به رشته تحریر درآمده و به همت انتشارات بعثت در تابستان ۱۳۹۱ و در شمارگان ۲ هزار نسخه منتشر شده است. این داستان کوتاه و مصور ۱۲ صفحه‌ای که به قیمت فقط یک هزارتومان هم‌اینک در دسترس همه‌ی ایرانیان است، قصه‌ی هیزم‌شکن نادان و منفعت‌طلبی را روایت می‌کند که به دلیل ماجرایی عبرت‌آموز که برایش پیش آمد، تصمیم می‌گیرد به جای آن که شکارچی درختان باشد، حافظ جان آنها شده و جنگلبان گردد.

    امیدوارم یک روز هم فرزندان این دیار، قصه‌ی شکارچیانی را بخوانند مانند اسکندر فیروز بزرگ که اسلحه را کنار گذاشتند و به شکاربان تبدیل شدند.

پشت جلد کتاب

    پس تا زمانی که کتاب “شکارچی‌ای که شکاربان شد” را برایتان معرفی کنم، از شما هموطنان عزیزم می‌خواهم تا با خرید قصه‌ی این هیزم‌شکن ِ نادم که جنگلبان شد، از انتشار چنین آثاری در جامعه حمایت کرده و مشوقی باشید برای نویسندگانی چون مه لقا کاشفی‌ها و آزیتا پایگانی‌ها.

    شماره تلفن برای سفارش و خرید این کتاب: ۸۸۵۷۴۴۱۲ و ۰۹۱۲۶۵۹۲۲۹۲

 

21 فکر می‌کنند “بهترین هدیه برای کودکان: هیزم شکنی که جنگلبان شد!

 1. مسعود

  به امید روزی که دغدغه های زیست محیطی را مانند آداب اولیه به کودکانمان بیاموزیم …

  گزارش قانون را هم خواندم ، کادر و اعضای مدرسه موفق تر باشند .

 2. ماندانا

  با سلام وتشکر از اطلاع رسانی شما
  امیدوارم که این کتاب و کتابهایی مانند آن جز پر فروش ترین کتابهای کودکان قرار بگیرند والبته بهتره دعا کنیم ای کاش افرادی که مطالعه دارند وفهمیده هستند وراه حل درست مشکلات را می دانند مدیریت قسمتهای مهم جامعه را به عهده بگیرند

 3. محمد درویش نویسنده

  درود بر نیما، ماندانا و مسعود عزیز …
  دقت کنید که کتابی که فقط هزار تومان قیمت دارد، در تیراژ فقط دو هزار نسخه منتشر شده است!! آن هم در کشوری که دارای جوان ترین مردم جهان است و علی القاعده باید مخاطب هدف آن بسیار گسترده باشد.
  چه سندی از این گویاتر که نشان می دهد ایرانیان با مطالعه، به ویژه در حوزه محیط زیست قهر کرده اند؟!

 4. محبوبه حدادیان

  سلام استاد بزرگوار
  به عقیده من، همیشه کتاب بهترین هدیه است و اصولا هدیه ای که برای عزیزان انتخاب می کنم کتاب است. چه چیزی بهتر از این که هدیه های ما جنبه آموزشی هم داشته باشد. به امید خدا حتما از این کتاب حمایت می کنیم.

 5. محمدی بیدهندی

  ممنون از این مطلب شادی بخش آری به امید روزی که بتوانیم پشتوانه های مطمئنی برای محیط زیست انجمن های حامی محیط زیست فعالان این موضوع و تمامی دلسوزان این حوزه باشیم.به امید روزی که آموزش محیط زیست در مدارس ما تثبیت شود.ما می توانیم یعنی باید بتوانیم مام وطن را از این آشفته بازار نجات دهیم.ایران به قطره های تفکر و حرکت ما نیاز دارد.

 6. هومان خاکپور

  در تارنمای انجمن تسنیم نیز به آن پرداخته شد. دست مریزادی جانانه به خانم های عزیز و گرامی نویسنده آزیتا پایگانی صومعه سرایی و مه لقا کاشفی‌ …

 7. نيما

  درویش عزیزم
  کلا ما ایرانی ها با خیلی چیزهای الهام بخش قهر کرده ایم
  چنان در مسیر قهقرایی ( اگر درست نوشته باشم )
  قرار گرفته ایم که به شدت نگران کننده است
  نسل جدید هم که اوضاعش بدتر از چیزی دارد می شود که ما بوده ایم
  شاید اینجا گفتنش درست نباشد
  ولی در یکی ازر سایت های معروف که در مورد خودرو مطلب می نویسد
  در قسمت نظرات مربوط به یکی از مطالبش که در مورد یک گاراژ در یک یاز کشورهای اروپایی بوده که صاحب گاراژ بالغ بر ده ها خودرو سوپر اسپورت را بلا استفاده گذاشته و فقط به خاطر اینکه نیم داند با این پول بادآورده و هنگفتش چه کند ده ها میلیون دلار را بلا استفاده باقی گذاشته
  در آنجا در قسمت نظرات نوشتم که چه کارهای عامل المنفعه ایی که با قسمتی از این ثروت در حال خاک خوردن نمی شد که کرد
  نمی دانی چه بازخورد تلخی داشت
  گویی صد ها فحش را نثار خوانندگان مطلب کردم
  به شکلی که سایت بعضی از نظرات را سانسور کرد
  واقعا ناامید از جو حاکم بر ذهنیت مردم هستم
  آدرس مطلب هم موجوده اگر واقعال می خواین ببینین مردم ما چقدر در بحران ذهنی عجیبی هستن
  آدرس رو به شما معرفی کنم

 8. محمدی بیدهندی

  جناب مهندس یک فکری چند وقت است که ذهن مرا مشغول کرده خواستم از شما مشورت بگیرم . نظر به کارهای بزرگ و جاودان استاد اسکندر فیروز و قدردانی از آن بزرگ مرد طبیعت ایران می خواهیم مراسم بزرگداشتی برای ایشان برپا کنیم . لطف می کنید اگر نظر ارزشمند خود را در این مورد به من ایمیل بزنید یا برایم کامنت بگذارید.واقعا ممنون می شم.این کامنتم درصورت امکان در وبلاگتون نزارید.ممنون

 9. امیر

  سلام دوستان
  کاش سازمانهای مرتبط با منابع طبیعی، اینگونه کتابها را در قالب کارهای ترویجی در اختیار مردم مناطق مختلف بویژه روستائیان قرار میداد…اگرچه برخی تنها جنبه داستانی اینگونه کتابها را بخاطر سپرده و متاسفانه در عمل جور دیگری رفتار میکنند. اما چاپ این کتابها به همراه همایش و سخنرانی برای روستائیان و کسانی که بگونه ای بیشتر با طبیعت برخورد دارند، به نظر من بسیار مفید خواهد بود.
  دشتهایی چه فراخ، کوههایی چه بلند، درگلستانه چه بوی علفی می آید…

 10. حسن برنو

  … آه که چقدر داستان پر احساسی بود.باز هم با شکارچی ها درافتادید؟هیچ شکارچی عاقلی شکاربان نمی شود.مگر اینکه پیر و کفتار شود و نتواند شکار کند در اینصورت ممکن است در لباس شکاربان باشد تا از این طریق بتواند به مقوله منطقی و مردانه شکار بپردازد… شکارچی احساساتی نیست،منطقی است.بنابراین با این مزخرفات دخترانه خر نمیشود. خدا همه شما نازنازی ها را هدایت کند و شفای عاجل دهد.انشااله.

 11. مریم

  آقای مهندس درویش سلام
  تمام دغدغه هایم را در دل نوشته هایتان میخوانم اینهمه بی توجهی به محیط زندگیمان از دغدغه های من است ولی فکر میکنم باید تغییر تفکر در مورد محیط زیست را از مهد کودک ها و با امثال این کتاب ها آغاز کنیم دختر ۱۱ ساله ام درس بازیافت کتاب علومش را بصورت عملی در مدرسه اجرا میکند با جدا سازی زباله ها و استفاده از کرم زباله خوار برای بازیافت زباله تر .به نظر من این کار با هزینه ای ناچیز علاوه بر کاهش میزان زباله ذهن بچه ها را درگیر حفاظت از محیط زیست میکند اگر این طرح معرفی و در تمام مدارس اجرا شود شاید بتوانیم به آینده محیط زیستمان کمی امیدوار شویم…

 12. saeedseery

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  با تشکر از سایت وزین و بسیار مفید شما. امیدواریم که همیشه موفق باشید. مفتخر هستیم که شما را به مطالعه سایت وت پارس ، متفاوت ترین سایت ایران در زمینه حیوانات و محیط زیست دعوت نماییم.امیدواریم که از سایت ما بازدید نمایید و همچنین امیدواریم که سایت ما نظر شما را جلب نماید.سعی کرده ایم که با مطالب باکیفیت و متفاوت و آپدیت بودن سایتی متفاوت در زمینه حیوانات و علوم درمان آنها خلق کنیم که امیدواریم مفید واقع شویم.در صورت رضایت و تمایل به تبادل لینک کافیست که به ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام به تبادل نماییم. روزی خوش برای شما آرزومندیم.
  http://www.vetpars.com

 13. نادر جباري

  جناب حسن خان برنو،حیف که تازه تصمیم گرفتم ادبیات در سخن گفتن را در این وبلاگ رعایت کنم.اولا کفتار خودتی.با این سخن گفتنت آبروی هرچه شکارچی هست را برده ای.من هم شکارچی ام.جامعه شکارچیان به امثال تویی نیاز ندارند.شکار ،چهارچوبی دارد که با این منطق قرون وسطائیت،معلوم است که شما از آن بی بهره اید.لطفا مرحمت فرموده از طرف جامعه شکارچیان سخن نگویید.

 14. وحید

  حسن برنو، تو شکار چی نیستی چون کفتار رو نمیشناسی حیوانی که شبها وتنها به شکار میره رو حتی ندیدی ودر مورد برنو وقداستش که از نبردهای دشتستان وتبریز و در آخر دست کسی بی لیاقت بیفته ما به این میگیم منطق آخر شر بودن عظمتی که الان خواروذلیل میشه فریاد ونهیب برنو برای آزادگی که در دست شماها تبدیل به زوزه شده تاریخ زبان گویای برنو ست بی آبروش نکن

 15. دانش

  آقای درویش عزیز, کار بسیار جالب و مفیدی در حوزه ی محیط زیست انجام داده اید. من به سهم خودم با دادن مشخصات کتاب, از پسرم که عازم ایران هست, خواسته ام تعداد زیادی از این کتاب را بخرد و به دوست و آشنایان و یا فامیهایی که به آنها سر میزند و بچه دارند, عیدی بدهد. و چند تایی هم به کانادا بیاورد تا همین کار را هم در مورد دوست و آشنایان اینجا انجام دهیم. امید است که آنرا به چاپهای بعدی برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *